Telefon internetowy voip

VoIP – nowe narzędzie komunikacji, które jest alternatywą dla bardzo kosztownych tradycyjnych usług telekomunikacyjnych. Voip użytkownikowi na przesyłanie głosu i danych poprzez sieć internetową pomiędzy telefonami, faksami, a komputerami znajdującymi się w niemal dowolnym miejscu na świecie.
Ponieważ sygnał praktycznie w całości biegnie po tanich łączach internetowych, koszty rozmów międzynarodowych mogą spaść nawet o 80%, a połączeń do sieci komórkowych do około 40%.

Telefonia internetowa (VoIP – voice over internet protocol) to technologia polegająca na przesyłaniu dźwięku przez internet.
To nowoczesna usługa służąca komunikacji głosowej tak jak w telefonii tradycyjnej, jednak posiadająca w stosunku do niej kilka istotnych zalet.

Sposób dostarczania
W telefonii tradycyjnej telefon jest przypisany do jednej lokalizacji, sygnał dostarczany jest przez linię telefoniczną, której zakończenie znajduje się w lokalu klienta. Proces zmiany lokalizacji wiąże się ze skomplikowaną procedurą, przeniesienie jest możliwe jedynie do miejsca, gdzie również dostępna jest linia telefoniczna. Telefonia internetowa jest dostępna wszędzie, gdzie jest dostęp do internetu, również za granicą.
Przekaz głosu
Przewagą telefonii internetowej jest zamiana głosu na postać cyfrową, jej kompresja oraz autoryzacja, co praktycznie uniemożliwia osobom niepowołanym podsłuch.

Sprzęt
Z telefonii internetowej można korzystać przy pomocy komputera z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem, adapteru (bramki), która pozwala wykorzystać obecny aparat telefoniczny, czy telefonu IP, podłączanego bezpośrednio do internetu. Dostępne jest również oprogramowanie na telefony komórkowe, które sprawi, że będąc
w zasięgu internetu bezprzewodowego można zarówno wykonywać jak i odbierać połączenia telefonii internetowej. Rozwiązań jest wiele i wciąż powstają nowe.