Zbylos z Rzeszowa – student

Jako że zajmuję się dogłębnym badaniem satelitarnego dostępu do sieci, ponieważ jest to temat mojej pracy inżynierskiej pozwolę sobie na krótkie opisanie tej usługi. Na dzień dzisiejszy Tooway chodzi jak rakieta, szybkość 10/2 mbps down/up (większy abonament to nawet 20/6, ale ja mam ten 10/2). Zero przeciążeń, pogoda też ma niewielki wpływ na jakość -nie tak jak straszyli że: “jak pada to nie działa” -nie wiem kto takie głupoty wymyśla.
U mnie ping jest od 500 do 700 max czyli taki jak w komórkach poza wielkimi aglomeracjami miejskimi (ale tak być musi -duża odległość anteny od satelity), w niczym to nie przeszkadza bo lepiej poczekać pół sekundy i mieć całą stronę na raz przed oczami niż oglądać przez 2 minuty proces mielenia jak to jest w lokalnych dziwnych “systemach” radiowych czy “internetach mobilnych”.
Ma to jedynie znaczenie jeżeli ktoś gra w sieci, np w the world of tank itp…
Testowałem też telefonie VoIP, rozmawia się wyśmienicie, lepiej niż przez komórkę, taniej i nie promieniuje na łeb (komórki też mają opóźnienia rzędu 300-600 ms, w dodatku zasięg czasami skacze tak że nie da się swobodnie porozmawiać, zwłaszcza tam gdzie często zmieniają się BTS-y i z roku na rok się pogarsza, widać operatorom przestało zależeć na klientach)…
Skype chodzi o niebo lepiej niż na radiówce, opóźnienia w rozmowach w ogóle się nie odczuwa.
Radio (streaming) płynnie -bez zacięć, filmy na YouTube buforują się błyskawicznie, ściągnięcie mp3 ok 5MB zajęło mi 6s, a film 700 MB coś niewiele ponad 10 min. Jedyny mankament to ograniczenie transferu, ale za 119 zł/m-c jest już 10 GB i średnio raz na pół roku zwiększają w tym samym abonamencie, a 10 GB w zupełności wystarczy komuś kto nie jest dzieckiem neostrady i nie ogląda całymi dniami głupot w sieci.
Jak dla mnie usługa rewelacyjna, rozwija się w błyskawicznym tempie, odkąd go mam przestałem kląć na internet, zasięg jest zawsze nawet jak nie ma prądu co w radiówkach się często zdarza.
Cena nie jest niska ale też nie jest kto wie jak wygórowana, w końcu to zaawansowana technologia…
Pozdrawiam…

2 komentarzy:
 1. Heniek
  Heniek says:

  Witam,
  Dziekujre za nieco lepsza opinie o tym internecie .Obecnie jestem w Holandii i w takim miejscu gdzie jedynie jeden operator oferuje usluge int,za ok.25 euro/mc.Majac firme lepiej oplaca mi sie wziasc abonament + faftura i mam vat z powrotem no i mniejsze narazenie na hakerów.Obawialem sie jedynie co do dzwonienia .Uzywam IP telefolu z halonet (chodzi dobrze) i 3 programy NPO 1,2,3 .Jezeli 10/2 wystarczy to bedzie super,dzieki za pana uwagi.pozdrawiam Heniek tez z Almelo.

  Odpowiedz
  • admin
   admin says:

   jesli chodzi o telefonie nie mamy problemów z tą usługą, wysoki ping nie przeszkadza w żaden sposób.
   co do programu to nie znam go i nie wiem co to jest, ale nie mieliśmy problemów z funkcjonowaniem jakichkolwiek aplikacji.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *